Aluroli
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Ruszyła nowa szata graficzna naszego sklepu! ❤️

Rolety zewnętrzne a oszczędność energii - w jaki sposób jest to możliwe?

Obecnie coraz więcej osób poszukuje efektywnych rozwiązań, umożliwiających oszczędność energii i zmniejszenie wydatków za prąd i ogrzewanie. Podczas projektowania domu, wykańczania budynku lub zmiany jego dekoracji coraz częściej pod uwagę brane są rolety zewnętrzne elewacyjne, które nie tylko zapewniają prywatność i możliwość sterowania dopływem światła, ale także mają ogromny wpływ na energooszczędność budynku. W jaki sposób rolety okienne zewnętrzne mogą redukować miesięczne wydatki? Jak wybrać roletę elewacyjną i o czym należy pamiętać przy codziennym używaniu rolet? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Jak roleta zewnętrzna może wpływać na energooszczędność domu?

Roleta okienna zewnętrzna przede wszystkim umożliwia zaciemnienie wnętrza domu i zapewnia poczucie prywatności znajdującym się w pomieszczeniach osobom. Warto jednak wiedzieć, że stosując rolety zewnętrzne, można mieć ogromny wpływ na oszczędność energii, a co za tym idzie - wydatki ponoszone na ogrzewanie wnętrza i zużycie prądu przez poszczególne urządzenia mogą ulec zmniejszeniu.

Jeszcze do niedawna rolety zewnętrzne uważano za element dekoracyjny stolarki okiennej. Osłony miały służyć podkreślaniu stylu domu i dopełnianiu jego wyglądu, wpływając na walory estetyczne budynku. Przeprowadzone jakiś czas temu badania naukowców z Instytutu Technologicznego stanu Illinois (USA) wykazały, że rolety zewnętrzne mają fundamentalne znaczenie dla oszczędności energii.

Badania przeprowadzono w 108-piętrowym budynku Willis Tower w Chicago. Przez 10 miesięcy obserwowano, jak korzystanie z rolet zewnętrznych może wpływać na spadek zużycia energii zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Naukowcy udowodnili, że używanie zewnętrznych osłon może przełożyć się nawet na 25-procentową oszczędność kosztów ponoszonych na prąd i ogrzewanie. Co więcej, według specjalistów koszt inwestycji montażu rolet zewnętrznych zwraca się w ciągu trzech do pięciu lat.

Stojąca za używaniem rolet zewnętrznych oszczędność energii polega głównie na możliwości sterowania dopływem światła do wnętrza i na izolacji termicznej domu. Latem osłony zewnętrzne wykorzystuje się do ograniczania wpadania do domu światła słonecznego, dzięki czemu wnętrze nie nagrzewa się, co umożliwia zrezygnowanie z urządzeń takich jak klimatyzacja czy wiatrak. Zimą z kolei rolety zewnętrzne stanowią doskonałą izolację termiczną, zapobiegającą przedostawaniu się do domu zimnego powietrza i wychładzaniu pomieszczeń przez okna. Na rynku dostępne są także rolety z profilami wypełnionymi pianką poliuretanową, co jeszcze bardziej zmniejsza powstawanie tak zwanych mostków termicznych.

Doskonały wybór rolet zewnętrznych znajdziesz tutaj ➡️ https://aluroli.pl/oslony-zewnetrzne.

rolety zewnętrzne

Inne funkcje i zalety rolet zewnętrznych

Regulacja ilości wpadającego do wnętrza światła i możliwość izolowania termicznego domu to tylko podstawowe zalety osłon zewnętrznych. Rolety elewacyjne umożliwiają także ograniczenie przedostawania się do domu hałasów z zewnątrz (odgłosów ruchliwej ulicy, przechodniów, czy niekorzystnych warunków atmosferycznych). Większość konstrukcji połączonych jest specjalnym gumowym łącznikiem zwiększającym tłumienie dobiegających z zewnątrz hałasów, co ma ogromny wpływ na komfort mieszkańców.

Korzyścią z posiadania rolet zewnętrznych jest także zabezpieczenie domu przed ewentualną kradzieżą. Systemy osłon przylegają do elewacji lub ram okiennych, doskonale ograniczając możliwość dostania się do budynku przez skrzydła. Ponadto rolety zewnętrzne zabezpieczają konstrukcję przed niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi takimi jak marznący deszcz, grad, wichura, czy zamieć śnieżna.

Warto dodać, że posiadanie osłon zewnętrznych to zapewnienie sobie prywatności, szczególnie gdy dom znajduje się przy ruchliwej ulicy. Systemy rolet można ustawić na dowolnie wybranej przez siebie wysokości, wpuszczając do wnętrza tyle światła, ile będzie go potrzebne, jednocześnie ograniczając widoczność z zewnątrz. Co więcej, rolety elewacyjne świetnie sprawdzają się do wyciemniania pomieszczeń na przykład podczas drzemki, czy urządzania seansu filmowego.

Najpopularniejsze rodzaje rolet zewnętrznych i ich sterowanie

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów osłon zewnętrznych, a do najpopularniejszych z nich zaliczamy rolety natynkowe, podtynkowe i nadstawne. Rolety natynkowe montuje się na elewacji budynku, a ich elementem charakterystycznym jest w pełni widoczna skrzynka, w której chowa się osłona. Tego typu system montowany jest bezpośrednio na ścianie lub we wnęce okiennej. Warto dodać, że konstrukcja nie musi być uwzględniona przy projekcie domu, dlatego rolety natynkowe często montuje się w zamieszkiwanych już budynkach.

Rolety podtynkowe montuje się bezpośrednio przed oknami, na prowadnicach mocowanych do ramy okiennej. W tym przypadku skrzynka systemu schowana jest w elewacji, a na zewnątrz widać wyłącznie osłonę. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie estetykę i minimalizm. Warto jednak pamiętać, że montaż tego typu rolet wymaga ingerencji w elewację budynku.

W przypadku rolet nadstawnych skrzynka znajduje się wewnątrz pomieszczenia, gdzie nakłada się ją na ramę okna. Do montażu należy powiększyć wnękę okienną o wysokość wybranej skrzynki. Osłony nadstawne wymagają wcześniejszego uwzględnienia w projekcie domu, a w przypadku montażu w istniejącym już budynku, do zamocowania rolet konieczna będzie wymiana stolarki okiennej.

Najczęściej wybieranymi są rolety sterowane przy użyciu silnika elektrycznego. To doskonała opcja dla osób ceniących sobie wygodę i możliwość ustawiania wysokości rolety przy użyciu pilota. Rolety z silnikiem to także fantastyczny wybór pod względem montażu - w porównaniu do osłon sterowanych ręcznie, tego typu osłony podłącza się do systemu znacznie łatwiej i szybciej.

rolety zewnętrzne

Jak wybrać roletę do domu?

Chcąc zakupić osłony zewnętrzne, należy zamówić specjalne rolety na wymiar. Roleta zewnętrzna elewacyjna rzadko występuje w uniwersalnym rozmiarze ze względu na różne rodzaje dostępnej na rynku stolarki okiennej. Przed zamówieniem osłon należy wykonać odpowiednie pomiary, dzięki którym producent będzie mógł przygotować roletę odpowiadającą wymiarom okna.

Przy zamawianiu rolet należy także wybrać rodzaj profilu, kolor pancerza, kolor obudowy rolety i listwy dolnej, a także typ i kolor prowadnic, sposób wiercenia prowadnic oraz rodzaj i stronę sterowania systemem. Zamawiając osłony, warto zwrócić uwagę na to, czy wybrany rodzaj rolet będzie pasował do stylu domu i dobrać kolory, które świetnie wkomponują się w elewację budynku.

Czyszczenie i konserwacja rolet zewnętrznych

Aby osłony posłużyły przez wiele lat, konieczne jest dbanie o ich odpowiednie czyszczenie i ewentualną konserwację. Warto więc co jakiś czas sprawdzać stan systemu i regularnie czyścić powierzchnię rolet zewnętrznych. Ponadto warto zadbać o kontrolowanie kondycji mechanizmów i - gdy zajdzie taka potrzeba - smarować systemy, zapewniając ich płynną pracę. Co więcej, warto zadbać o regularną kontrolę stanu prowadnic i mocowania, co pozwoli wykryć ewentualne uszkodzenia i dokonać ich naprawy bez konieczności demontażu całego systemu.

Podsumowanie

Rolety zewnętrzne mają ogromne znaczenie dla oszczędzania energii w domu. Osłony umożliwiają zapobieganie nagrzewaniu się wnętrz latem, a także wychładzaniu pomieszczeń zimą, co zmniejsza konieczność używania klimatyzacji lub dodatkowych źródeł ciepła. Ponadto rolety stanowią doskonałą ochronę przed hałasem z zewnątrz, ewentualną kradzieżą oraz wystąpieniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Przed wybraniem osłon do domu, warto ustalić, jaki system będzie montowany, a następnie dobrać rolety do stylu budynku.

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium